22 Eylül 2010 Çarşamba

Halk. Sanatın ve Sanatçının Dostu. (Tabela)

24 yorum:

 1. hehe, beter olun! überhane entel sergilerinde fingirdemekle, anarşik tripler görüp mail grularından yardım istemekle olmaz bu işler iç-mihrak efendi. birazda senin erklerini çıkaralım meydana...

  YanıtlayınSil
 2. Umarim saldiran fasistler, hakkettikleri cezayi alirlar.....diyorum ama biliyorum ki pek de umitli degilim bu konuda. Bu topraklarda fasistlerin yaptiklari yanlarina kar kalmistir buyuk bir oranda, simdiye kadar.

  YanıtlayınSil
 3. olan olay sanat ve sanatçıya karşı değil "gentrification"a karşı bir tepki olarak duruyor sanki

  YanıtlayınSil
 4. http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/iste-gericilerin-bastigi-o-sergi-haberi-33572

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7639192.asp

  YanıtlayınSil
 5. tophane merkez kafasına göre herkes! :P

  YanıtlayınSil
 6. saldırıyı gentrification'a bağlayıp "tophane direndi" demek tespit akbabalığı sanki.

  YanıtlayınSil
 7. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/15836397.asp?gid=373

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/15844639.asp?gid=373

  YanıtlayınSil
 8. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 9. Adsiz olarak 22 Eylul 14.47'de yazan yorumcuya : Ayip ya, birazcik da olsa vicdan yok mu sende ? Insanlar saldiriya ugramis ; senin yazdigina bak ! Gerici misin nesin, anlamadim ki !

  YanıtlayınSil
 10. L'art est mort, ne consommez pas son cadavre.

  YanıtlayınSil
 11. Gentrification'un ne olduğunu bilmeden yorum yapmayın yahu. Ne alakası var olayın gentrification'la? Sanata ve sanatçıya karşı değil ifade özgürlüğüne karşı işlenen bir suç.

  Extramücadele tabulara ne kadar dokunursa o kadar çok ah işitecek. Buna hazırlıklı olmaları lazımdı zaten. Mücadeleye devam.

  YanıtlayınSil
 12. yaşasın tophane direnişi, yaşasın halk, yaşasın burjuvazi ve seçkinciliğe karşı halkçılık!

  YanıtlayınSil
 13. http://www.bianet.org/bianet/siyaset/125001-tophanede-kimi-dovsek

  http://mutlukent.wordpress.com/2010/09/23/tophane-2010/

  YanıtlayınSil
 14. Adsiz olarak 24 Eylul 09.27'de yazan kisiye :

  Eger 'halkcilik', kendi halinde takilan insanlara olduresiye saldirmak ve teror estirmekse ve 'seckincilik' de sanati takdir etmek ise, ben sahsen bin kere seckinci olurum, halkci olmam !

  YanıtlayınSil
 15. @erdogany

  halk seni umursamıyor zaten, hazcı fikirleriniz belki bir iki şeye değdirmenizi sağlıyordur, zevk için marksist olan adamlar var mesela süper, buzlu badem gibi. ya da zengin züppe çocuklar fight club okuyup düzeni değiştirmek içni sağa sola stikkır basıyor, street art olayına giriyor ne güzel şeyler oh ne rahat!
  yalnız şey dicem hafızlar,ümraniye, çekmeköyde, dudullu'da,bağcılarda da betona değdiniz mi hiç, kaldırım yumrukladınız mı, duvar tekmelediniz mi bunlar gerçek şeylerdir ,gebzeden harlanıp varoşu toplayarak ilerleyen trenlere binip soyuldunuz mu, dayak yeyip, dayak attınız mı, devrim yapacaksınız da kaç kere burnunuz kırıldı anasını satıyım,betonun sağlamlığı, halkın temsiliyetsizliği ve halkın ölümü gerçektir yani, biz gerçeğin, siz hazzın tarafındasınız, siz vanilyalı kahve kokan sergilerde sanat eseri gördüğünüze inanırsınız, biz sanat halkın yanında değilse kanalizasyonun ve paranın yanındadır buna inanırız. bırakın bu kara-blok ayaklarını, hepiniz avrupa sol'un, liberalizmin sonuçları olarak geziniyonuz, geziniyonuz lakin yalnızca beyoğlu'nda falan gezindiğiniz ortaya çıkıyor.neyse...

  YanıtlayınSil
 16. "halkçı" sen çok ibrahim sadri dinlemişsin. Ayrıca niye kaldırım yumrukluyorsun arkadaşım? Neden duvar tekmeliyorsun yani sorunun ne? İnsanın doğru düzgün düşünmesi için burnunun kırılmış olması, kenar mahallelerde birkaç kere elden geçmiş olması mı gerekiyor? Senin kafan anca bu yolla mı yerine geldi?
  Ayrıca o laf ettiğin "kahve kokan sergi"nin içeriğine ve yayınlanan resimlere bakarsan icra edilen sanatın sadece dogmalara karşı olduğunu ve bilakis halkın yanında olduğunu görürsün. Zahmetine değer bence, yukarıda link var.

  Not: Edebiyat yapma zahmetine girmesen çok daha anlaşılır olacaksın.

  YanıtlayınSil
 17. @ phoebos
  bahsettiğim benim kafam değil benim kafamı s.ktir edebiliriz kolayca. ayağı betona basmayan, sokağa çıkmayan sanatın boktan farkı olmadığını söylüyorum, yani benim gözümde paçavra, bok üreten abiler dayak yedikten sonra boklarını övüp, halkı aşağılıyor, faşist falan diyorlar halka, bizde ha!? diyoruz,sergi-açılış falan yapan onlar değil mi, elitizm, yüksek sanat falan, dogmalarla savaşıyolarmış, halkın dogma görmediği dogmalar falanlar fişmanlar , faşizmle yüksek sanat el ele yürür her zaman, illa mhp'ye oy verip, kürtler kötüdür demeye gerek yok faşist olmak için. kafamı s.ktir edin, titizsiniz hepiniz, titiz programlı, ayrıntıcı, sanatçı, hmm faşist.

  YanıtlayınSil
 18. hangi yüksek sanat lan mal? extramücadele mi yüksek sanat yapıyor? adamın yaptığı işlerden haberin var mı? senin yüksek sanat tanımın ekstramücadelenin işlerini de mi kapsıyor? çok güzel ezberlemişsin elitizm eleştirisini ama ebenin örekesi yani...

  ayrıca halkın ta orta yerine sıçayım. halk ne lan? insanlar var, sınıflar var da, halk ne olm? korporatistten bozma çakma marksist arzı çok kankacım piyasada ve talebi de düşüyor. sizin pek değeriniz kalmadı. atatürke laf ediyorlar, türk bayrağı yakıyorlar diye yeri geldiğinde insan hayatına kasteden bir avuç çapulcu olmuş halk.

  phoebos'a not: eryanmaz saflarından direnişe davet var :P

  YanıtlayınSil
 19. (yukarıdan devam)

  herhalde kürtler de yüksek sanat icra ediyor diye dayak yiyorlar...

  ortada sınıfsal bir gerilim varsa, o da mahallelinin (HALKın değil) "bizim mehmet abiler vardı cihangirli/galatalı, orada da bu enteller geldi sonra ev/dükkan sahibi çıkarmış bunları, ortada kalmışlar" çerçevesindedir; kahraman halk züppe sanatçılara karşı çerçevesinde değil.

  google a "linç girişimi kürt" yaz, oradaki gerilimlerin de sınıfsal temeli vardır. dolmuş şoförleri olayı gibi mesela. bursa mıydı neydi... onu da mı kutlamamız gerek "halk" yaptığı için?

  kısacası, sanki örgütlü kolektivistler züppe sanatçılarla sokakta çatışmışlar gibi anlatmayın şu olayı. evet, sınıfsal bir durum var, kentsel dönüşüm bok püsür. evet, bu gerilim olmasa saldırı olmayabilirdi de. yine de bu olayın barbarlık olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  YanıtlayınSil
 20. @adsız 07.56
  iyi demişsin çapulcu diye, çapulcu evet, o sergiye saldıran bir avuç çapulcu neyi bilir, çapulcu olduklarını bilirler mesela hissederler iliklerine kadar bunu, peki sergideki halksız, insansız, dogmasavar abiler, ablalar ne biliyor bu hayatta, enstalasyon, kavramsal sanat falan fişman, oh ne ala, onların defteri o yıkmaya çalıştığın dogmalar tarafından çoktan dürüldü, dilini çıkarıyosun çok güzel, yalıyosun falan da senin sanatına arkadan topluca değdiriyor büyük abiler, ölümden kaçıp sıtmayı savun sen hafız, extramücadele, aşırı-intifada, straight edge oh yeah!

  YanıtlayınSil
 21. beyaz adam böyledir işte. dayak yediğinde bile çenesi durmaz.

  YanıtlayınSil
 22. sanatiniz da sicayim, lumpen solculugunuza da halkiniza iki kez sicayim ezildigi, anasi bellendigi halde sesini cikartmayan evde karisini cocugunu doven mahalle kulturunu bir bok sanip kurtlar vadisine ozenen, bu halkdan bir bok cikacagini zanneden solcu ahmakliginiza 4 kez sicayim. O dangalak halkinizin tek dusu bir gun kendini beceren patronunun yerinde olmakdir devrim yapmak falan degil. Kapayin cenenizi oturn kicinizin ustune sizi embesiller ve umudunuzu bagladiginiz bu kitle ile devrim mevrim olmayacak olamaz da zaten. Extra mucadelenize ayrica sicayim sanki normal de cok mucadele verdiniz de bir de extrasini koyuyorsunuz. Dunyanin her yerinde kapitalizm herkesin agzina sicarken egosal masturbasyonlar ve birbirnize attiginiz boklar ile doldurdugunuz havuzun icinde cirpinmaya devam edersiniz siz anca mucadale simulasyonu yasayan sanrilar sizi. Sikiysa alin elinize bir seyleride olumune girisin kavgaya... dunyanin dort bir yaninda dagdakiler, ormandakiler canlarini ortaya koyup savasiyorlar. Sizin gibi ahmaklar ise bir bok yapmadigi icin bedel odemekten korktugu icin sadece ama sadece guney bolgelerinden konusuyorlar. Siz anca kendinizi kandirirsiniz tatli su perileri sizi..

  YanıtlayınSil
 23. arkadaşlar olaylardan zarboların korumaya aldığı mini etekli sanatsever ablalar mahalleli apaçilere birer kere verseler hiç bi problem kalmaz emin olun, olayı yine bağladık sekse bağladık, olay "kim sitiyo abi bunları yaa" olayıdır

  YanıtlayınSil
 24. 13:34
  Adsız dedi ki...

  en doğru lafı etmiş adam. tartışmaya noktayı koymuş. boktan püsürden tartışan embesiller oldukça daha çok bekleyeceğiz atina'daki o günleri istanbul'da da görmek için.

  YanıtlayınSil